Dvosmerna komunikacija nastavnika i roditelja
Akreditovan seminar
Broj sati: 16
Trajanje: 2 sedmice
Cena: 35 eura
Zanimljiv seminar sa novim odnosom prema komunikaciji, koja je važan segment u stvaranju dobrog okruženja za razvoj detetove ličnosti. Dobra komunikacija između zaposlenih u obrazovanju i roditelja se reflektuje na postignuća učenika i njegov/njen odnos prema učenju.
Seminar je namenjen svima, koji rade sa decom i koji kreiraju bolju radnu klimu u obrazovno-vaspitnim ustanovama. Namenjen je vaspitačima, nastavnicima razredne i predmetne nastave, stručnim saradnicima, direktorima, ostalima koji direktno ili indirektno učestvuju u vaspitno-obrazovnom procesu.
Ideja o temi seminara je proizašla iz potrebe za stvaranjem boljih partnerskih odnosa između zaposlenih u obrazovanju i roditelja, koji imaju zajednički cilj – dobrobit deteta!
Seminar Vas upućuje na načine kojima ćete lakše prevazilaziti probleme, na koje nailazite u komunikaciji sa roditeljima učenika. Dobijate alate čijom primenom ostvarujete otvoreniji odnos u međusobnoj komunikaciji. Aktivnosti i zadaci u toku seminara obezbeđuju sticanje iskustva, koje Vam olakšava jasnu, dvosmernu komunikaciju.
Tema 1 – Određivanje ličnih granica u komunikaciji
U ovoj temi usmereni smo na odnos nastavnika prema roditeljima.
Upoznajete se sa tipovima roditelja s kojima se susrećete. Uočavate načine prevazilaženja nedostataka u komunikaciji.
Predstavljamo Vam rad Jespera Jula, danskog porodičnog terapeuta, predavača, autora i pedagoga, koji ističe važnost određivanja ličnih granica u odnosima s roditeljima.
Na jasnim i konkretnim primerima ćete imati priliku da uvežbate sve ono kroz šta ste prošli na seminaru.
Lekcije u ovoj temi sadrže dosta primera, vežbi, ideja i smernica koje Vas vode ka uspešnijim partnerskim odnosima sa roditeljima učenika.
Tema 2 – Komunikacija u obrazovno-vaspitnom procesu
Kroz ovu temu se prožima pitanje: Da li ljubaznost i korektnost više znače od jednostavnosti i topline u komunikaciji?
Kroz pregršt vezbi otkrivate nove kanale komunikacije.
Uočavate različite načine prevazilaženja jezičke tradicije. Pravite razliku između razgovora i komunikacije. Uz dosta primera iz prakse, naizmeničnog smenjivanja teorijskog i praktičnog dela, uvodite se u nove situacije u kojima s lakoćom primenjujete usvojena znanja.
Vesna Mijatov
Vesna je profesor razredne nastave. Više voli da se predstavlja kao učiteljica, jer je to zanimanje koje voli i obavlja s ljubavlju. Osim rada s decom, radi i sa kolegama, sa roditeljima i unapređuje njihov odnos.
Vesna je autor dva akreditovana seminara od strane Ministarstva prosvete. Oba seminara se odnose na produbljivanje partnerskih odnosa škole i roditelja.
Objavljen Stručni rad, u časopisu ”Obrazovna tehnologija” 4/2007, UDK: 371.3, na temu:”Inovativni modeli nastave”.
Voditelj seminara u Društvu za obrazovanje odraslih, Beograd, u saradnji sa Filozofskim fakultetom u Beogradu, katedra za Andragogiju.
Pitanja koja ste pitali i naši odgovori
Svi koji radimo sa decom, imamo potrebu da ostvarimo što bolju komunikaciju sa roditeljima, jer su nam oni važna karika u stvaranju što bolje veze sa učenikom. Ovaj seminar nam olakšava pristup roditeljima.
Svakodnevna komunikacija sa roditeljima, koji su najčešće subjektivni u odnosu na dete, traži od nas visok stepen profesionalnosti i razumevanja stvarnih potreba i nas i roditelja. U skladu sa tim potrebama i mi zauzimamo određeni stav, kojim čuvamo svoj integritet.
Seminar ima dosta vežbi, primera iz prakse, koji će Vam olakšati usvajanje ponuđenih sadržaja. Vežbe možete dalje da koristite i prilagođavate svojoj situaciji.
Ne morate završiti seminar za dve nedelje, ali bilo bi dobro da imate kontinuitet u radu, radi lakšeg usvajanja naučenog.